Vítejte na našem eshopu, v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Sportex - Jak vybrat kaprový prut?

Sportex - Jak vybírat prut na kapry.

Stojíte před velmi těžkou pro Vás otázkou jaký prut na kapry vybrat. Jelikož jsme jedni z nejlepších prodejců zn. Sportex na trhu, rádi bychom vám v tomto článku pomohli s orientací na co se zaměřit a jak se z orintovat ve všech bodech - Jak správně vybrat pro sebe ten správný Sportex.

Logo

Před nákupem vždy zvažte kde a u koho prut nakoupíte, jestli daný obchodník má pruty na skladě, jestli je ochoten na prodejně pruty předvést, ukázat a poradit Vám s výběrem správného prutu,  k tomu vám je ochoten doporučit i správný naviják, stojan na pruty atd.. Nezajímejte se vždy jen o nejlevnější cenu, kdy pár stovek korun rozdílu může pak stát tisíce korun na špatném výběru, servisu a opravách, dávate tím i potřebnému obchodu možnost vaše peníze investovat zpět do prodejny a zázemí. Kvalitní obchod poznáte dle toho jak s vámi jedná, jak řeší případné reklamace, záruční a pozáruční servis, nemusítehlídat např. faktury a doklady na reklamace, že váše pruty zaregistruje a stará se o vás, umí opravit a vyměnit vyklepnuté očka atd. i  jaké má reference od spokojených zákazníků že ti jsou hlavní referencí pro Vás a jak se o podvědomí značky Sportex stará a tím i se starat bude o vás.

1. Kde a jak budu chytat?

59299101_1076212945912969_7895415565370523648_o

Tato otázka je podle mě asi na prním místě. Uvědom me si že na prvním místě je vždy jestli se chci věnovat naplno lovu kaprů na boilies a tomu podřídit svoji vášeň a nebo jesti chci chytat spíše rekreačně a více univerzálněji všechny metody lovu na těžko s boiliem, kukuřicí, peletamy a jinými návnadami.

Spíše se sami ptejte jestli budu mít čas tolik na ryby kolik bych chtěl. Další volbou je investice, vždy zvažte kolik chcete investovat do prutů a ostatního vybavení první počátky se pohybují od rozmezí 15000.-kč až po statisíce. Ale to vše záleží jen a jen na Vás kolik chcete investovat do kaprové výbavy.

Existuje univerzální prut. Dá se říci že ano, ale v základě musíte zvážit všechny aspekty co od něj chcete očekávat. Standartně na všechny vody vám bude stačit 366cm a 3lb prut jestli 2-dílný a nebo 3-dilný je jen na Vás kvůli transportu.

Zátěž prutu!

Hmotnost minimální a maximální doporučené zátěže se u kaprových prutů zn. Sportex se udává v anglických librách (lb). V podstatě jde tedy o zátěž, kterou doporučujeme na hody aby prut správně reagoval na Vaše schopnosti. Již věkem se u každého rybáře mění schopnost ovládat prut správně, čím je rybář starší např přes 45 a více let potřebuje tužší prut okolo 3,25 lb a více. Jde o to že věkem nám pohyb a rychlost opřít se o prut zabraňuje pohyb kosti jsou již jinak uzpůsobené, jsem pomalejší, nemáme takový pohyb a švih jako zamlada.. Prut s testovací křivkou 1lb by tedy měl papírově unést až 453 gramů.

Nejčastější testovací křivky, které jsou uváděny v librách (lb), převedené na údaje v gramech a jedná se tedy o odhozovou zátěž. Obecně platí, že 1lbs se rovná asi 30 g.

1,5lb = 43g / 1,75lb = 50g / 2lb = 56g / 2,25lb = 64g / 2,5lb = 71g / 2,75 = 78g / 3lb = 85g / 3,5lb = 99g / 4lb = 113g

Pokud si tedy koupíte 3lb kaprový prut, maximální vrhací zátěž pro vás bude 85g. Pojem maximální vrhací zátěž znamená, že budete nahazovat s maximální silou, zhoupnutím zátěže, nebo klidně i s rozběhem, aniž byste prutu nějak ublížili. Pokud se ocitnete v situaci, kdy potřebujete použít olovo těžší, nezoufejte. Klidně na kaprový prut připněte 110g, nebo i 130g, nebo 150g olovo - tady už ovšem musíte nahazovat opatrněji a v žádném případě ne maximální silou, nebo s rozběhem.

Čím vyšší testovací křivku bude prut mít, tím vyšší je pravděpodobnost ztráty ryby při zdolávání. Jestliže je prut tvrdší, nemůžete náhlé výpady v příbřežních partiích už tak dobře odpružit, jak to dokáže měkčí prut. Pro normálního sportovního rybáře tedy stačí prut s křivkou 2,5 lb. I s ním je možné pohodové nahození na 60 metrů se zátěži 70-80 gramů.

Kde budete chytat?

Délka prutu může velmi ovlivnit komfort při lovu. Na malé vody a při lovu v blízkosti břehů vám bude bohatě stačit prut v délce okolo 3m. Pokud chytáte na nepřístupných, zarostlých březích, také bude dobrou volbou prut v délce do 3m, případně 3,3m. Tyto kaprové pruty bývají označovány jako "stalkerové". Tato kratší délka prutu bude vhodná i na chytání ze člunu, kde se s dlouhým prutem špatně manipuluje.

Pokud však lovíte na rozsáhlých vodních plochách, je velký předpoklad, že budete potřebovat daleko nahazovat, nebo stahovat montáže z velkých vzdáleností po zavezení. Stejně i lov na silně proudících řekách vyžaduje tvrdší a delší kaprařské pruty. Tvrdší kvůli tomu, že ryby v řekách mají mnohem větší sílu, a delší kvůli tomu, abyste dokázali eliminovat sílu proudu zvednutím prutu, tzv. do nebe. Pro takové případy je vhodné sáhnout po delších a pevnějších prutech v délkách od 3,6m a libráži minimálně 3lbs v závislosti na akci a tvrdosti prutu.

Mezi nejčastěji prodávané kaprové pruty u nás patří jednoznačně třídílné děličky s libráží 2,5 a nebo 3lb. Pokud přijmete radu, pak v prodeji vládnou například kaprové pruty Delphin Armada, nebo Delphin Etna třetí generace. Mezi naše tajné favority řadíme také kapráky Competition CS-4 Německé značky Sportex, se zárukou 10 let na blank.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení